دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی شهید بهشتی یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان تهران است.

در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ حکم وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی از شهریورماه سال ۱۳۶۵ با ادغام بعضی از واحدهای آموزشی و درمانی وابسته به وزارت بهداری و دانشگاه ملی سابق شروع به فعالیت نمود.هسته اولیه این دانشگاه با نام دانشکده پزشکی دانشگاه ملی ایران به عنوان اولین دانشکده پزشکی خصوصی در سال ۱۳۳۸ و با پذیرش دانشجو در رشته پزشکی ایجاد شد.

مهترین تحول در تاریخ دانشگاه در سال ۱۳۵۳ رقم خورد، هنگامی که دولت وقت به پشتوانه درآمدهای نفتی اقدام به پرداخت شهریه موسسات آموزشی ملی (خصوصی) و رایگان کردن آنها نمود. این امر سبب شد تا بافت دانشجویی دانشگاه از انحصار طبقه مرفه و بالای جامعه خارج شده و دانشجویان از طبقات مختلف و شرایط گوناگون از طریق کنکور سراسری وارد این دانشگاه شوند و بدین ترتیب دانشگاه عملاً به صورت یک دانشگاه عمومی مانند سایر دانشگاه‌ها درآمد.

س از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به موجب قانونی که در شورای انقلاب تصویب شد دانشگاه ملی، دانشگاهی دولتی اعلام شد (قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه غیردولتی و خصوصی محسوب می‌شد) و در خرداد ماه سال ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی وقت با تغییر نام دانشگاه از «ملی ایران» به «شهید بهشتی» موافقت کرد.

در سال ۱۳۶۴ براساس مصوبه دولت جمهوری اسلامی مبنی بر تأسیس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مراکز درمانی و دانشکده‌های پزشکی و پیراپزشکی از دانشگاه منفک و بعد از ادغام با برخی از مراکز آموزشی دیگر و با نام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت خود را آغاز کردند.[۱]

در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ حکم وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی از شهریورماه سال ۱۳۶۵ با ادغام بعضی از واحدهای آموزشی و درمانی وابسته به وزارت بهداری و دانشگاه ملی سابق به شرح زیر شروع به فعالیت نمود:

واحدهای آموزشی و درمانی و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه ملی سابق عبارتند از: دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، واحدهای آموزشی پرستاری و مامایی، بیمارستان‌های آیت‌ا... طالقانی، امام حسین (ع)، شهید مدرس و لقمان حکیم.

واحدهای وابسته به وزارت بهداری سابق عبارت بودند از: آموزشگاه عالی علوم تغذیه و صنایع غذایی، بیمارستان شهداء، بیمارستان کودکان مفید، بوعلی، لبافی‌نژاد، اختر، مهدیه.

با ادغام سازمان منطقه‌ای بهداشت و درمان استان تهران با دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سه‌گانه تهران، واحدهایی به شرح زیر به این دانشگاه انتقال یافتند:

مراکز بهداشت شمال، شمیرانات و شرق، شبکه‌های بهداشت و درمان ورامین، دماوند و فیروزکوه، بیمارستانهای طرفه، اشرفی اصفهانی، ۱۷ شهریور، ۱۵ خرداد، امام خمینی فیروزکوه (ره)، شهید مفتح ورامین، سوم شعبان دماوند و همچنین درمانگاه دندانپزشکی شهید قاضی طباطبایی.
جایگاه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی جزو دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر کشور محسوب شده و رقابت قابل توجهی برای ورود به رشته‌های مختلف آن در کنکور سراسری وجود دارد. علاوه بر فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی علوم پزشکی، این دانشگاه مسئولیت نظارت بر خدمات بهداشتی و درمانی بیش از ده میلیون نفر از جمعیت استان تهران از جمله مناطق شمالی، غربی و شرقی تهران و شهرستانهای دماوند، فیروزکوه، ورامین، پاکدشت، پیشوا، شهریار، رباط کریم، ملارد، شهرقدس و بهارستان رابرعهده دارد. ضمناً این دانشگاه در حوزه معاونت غذا و دارو به لحاظ تعداد کارخانجات مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، تعداد داروخانه‌های تحت پوشش نظارتی، مراکز ترک اعتیاد، شرکتهای تأمین و توزیع دارو، و تعداد واحدهای بیمارستانی دولتی و خصوصی تحت پوشش معظم‌ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود. مرکز ملی اطلاع‌رسانی دارو و سموم و مرکز رسیدگی به شکایات غذایی و آرایشی و بهداشتی استان تهران نیز در معاونت غذا و داروی این دانشگاه مستقر می‌باشند.

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دومین رتبه (پس از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران) را در میان دانشکده‌های پزشکی سراسر کشور بدست آورده‌است.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بر اساس گزارش شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی و با توجه به شاخص‌های موجود، رتبهٔ نخست را در میان دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور بدست آورده‌است. این دانشکده علاوه بر ارائه دوره دندانپزشکی عمومی، ۱۴ دوره تخصصی دندانپزشکی را ارائه می‌کند.

اطلاعات عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی جزو دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر کشور محسوب شده و رقابت قابل توجهی برای ورود به رشته‌های مختلف آن در کنکور سراسری وجود دارد. علاوه بر فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی علوم پزشکی، این دانشگاه مسئولیت نظارت بر خدمات بهداشتی و درمانی بیش از ده میلیون نفر از جمعیت استان تهران از جمله مناطق شمالی، غربی و شرقیتهرانو شهرستانهایدماوند،فیروزکوه،ورامین،پاکدشت،پیشوا،شهریار، رباط کریم، ملارد،شهرقدسو بهارستان را بر عهده  دارد.

 ضمناً این دانشگاه در حوزه معاونت غذا و دارو به لحاظ تعداد کارخانجات مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، تعداد داروخانه‌های تحت پوشش نظارتی، مراکز ترک اعتیاد، شرکتهای تامین و توزیع دارو، و تعداد واحدهای بیمارستانی دولتی و خصوصی تحت پوشش معظم ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود. مرکز ملی اطلاع رسانی دارو و سموم و مرکز رسیدگی به شکایات غذایی و آرایشی و بهداشتی استان تهران نیز در معاونت غذا و داروی این دانشگاه مستقر می‌باشند.

دانشکده‌ها

دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده داروسازی

دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذائی

دانشکده پیراپزشکی

دانشکده بهداشت

دانشکده علوم توانبخشی

دانشکده پرستاری و مامایی

دانشکده طب سنتی و تاریخ اسلامی

دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست

دانشکده فناوری های نوین پزشکی

دانشکده آموزش علوم پزشکی

بیمارستان­ها و مراکز بهداشت

دوازده بیمارستان آموزشی، شش بیمارستان غیر آموزشی و هفت مرکز بهداشت متعلق به این دانشگاه هستند.

مراکز پزشکی، آموزشی و درمانی

مدرس

مهدیه

مسیح دانشوری

لقمان حکیم

15 خرداد

آیت‌ا... طالقانی

کودکان مفید

 اختر

شهدای تجریش

 طرفه

امام حسین(ع)

 لبافی‌نژاد

بیمارستان­ها

شهید اشرفی اصفهانی

زعیم پاکدشت

سوم شعبان دماوند

امام خمینی فیروزکوه (ره)

شهید مفتح ورامین

لولاگر

شهید فهمیده

شهدای یافت آباد

فاطمه زهرا (س)

فیروزآبادی

شهدای هفت تیر

امام سجاد (ع)

مراکز تحقیقاتی دانشگاه

غدد درون ریز

 گوارش و کبد

 چشم

 پوست

بیماریهای کلیه و مجاری ادراری

 اعصاب

 علوم دندانپزشکی

 طب سنتی و گیاهان داروئی

 بیماریهای عفونی و گرمسیری

 بیولوژی سلولی و مولکولی

علوم دارویی

 قلب و عروق

 عفونی اطفال

 باروری و ناباروری

 ریز فناوری پزشکی

 مسمومین

 علوم رفتاری

سرطان

 اخلاق و حقوق پزشکی

 جراحی اطفال

 فیتوشیمی

 بیهوشی

 مراقبتهای پزشکی از راه دور

 اندودانتیکس

 پیشگیری و درمان چاقی

 پیشگیری از بیماریهای متابولیک

 پیوند ریه

 مایکوباکتریولوژی

 پیشگیری و کنترل دخانیات

 تراشه (نای)

 سلامت نوزادان

 اعصاب کودکان

 فیزیوتراپی

 ژنومیک

 ارتقاء ایمنی و پیشگیری از مصدومیتها

جراحی مغز و و اعصاب عملکردی

 پروتئومیکس

کاربرد لیزر در علوم پزشکی

 ویروس شناسی

 بیماریهای تنفسی کودکان

 سل بالینی و اپیدمیولوژی

 ناهنجاری­های دندانی فکی

 عوامل اجتماعی موثر بر سلامت

 بیماریهای مزمن تنفسی

 دندانپزشکی پیشگیری

مقاطع تحصیلی

این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا،دکترای حرفه‌ایو تخصصی و در دوره‌های روزانه و شبانه دانشجو می‌پذیرد و در حال حاضر بیش از سیزده هزار دانشجو دارد.

توانمندیها

تربیت دانشجو در 11 دانشکده وابسته به دانشگاه

تربیت نیروی محقق و انجام فعالیتهای پژوهشی در پژوهشکده­ها، مراکز رشد و مراکز تحقیقات وابسته به دانشگاه

جذب 30 نفر دانشجوی دکترای تخصصی پژوهش(Phd by Research)

ارائه خدمات آموزشی در شعبه بین الملل

اتوماسیون اداری

پست الکترونیک(E-mail)

ثبت نام اینترنت و پست الکترونیک

سیستم پژوهشیار

نظام نوین مالی

سیستم آموزشی سما

کتابخانه دیجیتال

موفقیت های پژوهشی

ارزشیابی سالانه دانشگاه ها و مراکز تحقیقات و دانشکده ها توسط وزارت متبوع و رشد سالانه آن بطوری که در سال 90 رشد 40% نسبت به سال قبل دیده شد که رشدی چشمگیر بوده و باعث کسب رتبه دوم کشوری گردیده است.

حمایت و تقویت و راه اندازی دفتر امور نشریات دانشگاه و تلاش در جهت نمایه کردن مجلات دانشگاه در سایت های بین المللیISI وPubmed و افزایش تعداد نشریات دانشگاه.

ارتقاء سیستم الکترونیک پژوهشی در دانشگاه جهت تسریع و تسهیل پژوهش بصورت الکترونیک (سیستم پژوهشیار).

راه اندازی اولین آزمایشگاه جامع تحقیقات کشور مجهز به تکنولوژی های برتر در فضای 2500 مترمربع در محل دانشکده داروسازی که مجهزترین آزمایشگاه در کشور و خاورمیانه می باشد.

تاسیس و راه اندازی مراکز تحقیقات جدید و حمایت مالی و پشتیبانی از تاسیس مراکز جدید به طوری که در 4سال گذشته تعداد مراکز تحقیقات از 20 مرکز تحقیقات به 65 مرکز تحقیقات افزایش یافته است. هم چنین تصویب تاسیس 15 پژوهشکده و 5 پژوهشگاه در راستای برنامه پنجم توسعه در شورای دانشگاه و ارسال مدارک مورد نظر به وزارت متبوع.

عقد تفاهم نامه های مختلف دانشگاه با دانشگاه علم و صنعت، شهید بهشتی، امیرکبیر، وزارت صنایع، سازمان آب و فاضلاب، دخانیات، وزارت دفاع، نیروی انتظامی و ... .

جذب بودجه جهت تجهیز و راه اندازیanimal  lab مرکزی دانشگاه

تاسیس و راه اندازی اولین مرکز رشد دانشگاه به نام مرکز رشد علوم دارویی در جهت ارتباط با صنعت و هم چنین اقدام در جهت تاسیس clean roomدر مرکز رشد و جذب 500 میلیون بودجه از وزارت متبوع جهت تجهیز نمودن آن.

راه اندازی پورتال انگلیسی دانشگاه در سایت دانشگاه که به عنوان پنجره دانشگاه به سوی دنیای خارج از آن مورد توجه ویژه قرار می گیرد.

تاسیس مراکز تحقیقات توسعه بالینی بیمارستانی در جهت توانمندسازی اعضای هیات علمی بالینی.

تاسیس و راه اندازی صندوق غیردولتی پژوهش تحت عنوان صندوق توسعه و فن آوریهای دارویی البرز و انعقاد قرارداد دانشگاه با صندوق.

ارائه خدمات به کاربران اینترنت مراکز تابعه و واحدهای ستاد و هیات علمی و غیر هیات علمی در مراکز تحت پوشش و دانشکده ها و بیمارستانها.

پشتیبانی بخش اتوماسیون دانشگاه.

رساندن اندکس Z دانشگاه از 6/0 به 28/1 (تعداد مقاله به تعداد اعضای هیات علمی).

عهده دار بودن مسئولیت کنسرسیوم نشریات علوم پزشکی کشور و خدمت رسانی به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور و حمایت و تقویت استمرار برنامه منابع الکترونیک دانشگاه و توسعه و ایجاد تنوع در منابع علمی کتابخانه دیجیتال دانشگاه و خریدBack Fileهای 800 عنوان ژورنال.

تاکنون این دانشگاه موفق به راه اندازی 24 مجله علمی شده است که 23 مجله دارای رتبه علمی پژوهشی و یک مجله در دست بررسی برای اخذ رتبه می باشد. 3 مجله در نمایه نامه هایISI،Pubmed،Mecial،Pubmed Centralایندکس هستند و 11 مجله در نمایه نامه هایScopusوembaze نمایه شده اند. بقیه مجلات در سایر نمایه نامه ها ایندکس شده است. از این تعداد 22 مجله درISC نمایه شده­اند و 2 مجله دیگر در دست اقدام می باشند. در ضمن 14 مجله در دست راه اندازی داریم که به زودی به لیست نشریات دانشگاه اضافه می شود.

راه اندازی مدیریت متمرکز انتشارات دانشگاه و اختصاص فضای ویژه به متراژ 300 مترمربع جهت احداث و تأسیس نمایشگاه و فروشگاه دائمی کتب و نشریات.

امکانات خوابگاهی

دانشجویان این دانشگاه تا زمان فعالیت دانشگاه در سال 1357 به علت تمکن مالی عموماً نیاز به خوابگاه نداشتند. بنابراین تا پیروزی انقلاب اسلامی اساساً در این دانشگاه تجربه احداث و اداره خوابگاه و زندگی شبانه روزی دانشجویی به وجود نیامد. لیکن در سال 1362 با شروع مجدد فعالیت آموزشی دانشگاه و با توجه به ترکیب دانشجویان جدید و نیاز مبرم آنها به خوابگاههای دانشجویی مسئولین دانشگاه را بر آن داشت تا درصدد رفع این مشکل برآیند. تا سال 1370 با در اختیار گرفتن خوابگاههای استیجاری و واگذاری تا حدودی این مشکل برطرف می شد. از سال 1370 با احداث مجتمع خوابگاهی برادران و متعاقب آن احداث مجتمع خوابگاهی خواهران در سال 1371 (که این امر با کمک های افراد نیکوکار و مشارکت مالی برخی سازمانها و مؤسسات صورت گرفت) مشکل سکونت دانشجویان شهرستانی تا حد زیادی برطرف شد. ضمن آنکه خوابگاههای استیجاری و واگذاری سابق نیز همچنان برای این امر استفاده می شود و در پی جلب همین کمک های مردمی و با سرمایه گذاری مشترک پزشک کهنسال ایرانی مقیمفرانسهو دانشگاه، برجی 13 طبقه با کاربری خوابگاهی به منظور اسکان دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی با 7200 متر مربع مساحت نیز در تاریخ 19 آبان 82 تأسیس و به بهره برداری رسید. هم چنین کلنگ افتتاح فاز دوم طرح خوابگاهی متأهلی نیز در همان تاریخ و با حضور مقامات علمی و سیاسی کشور در ضلع شمال غربی دانشگاه به زمین زده شد.

تسهیلات و وام­ها

صندوق رفاه دانشجویان به منظور ایجاد زمینه مناسب جهت رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد و کم بضاعت کشور و جهت تأمین بخشی از هزینه های دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی هر ساله برابر ضوابط و مقررات و اعتبارات تخصیص یافته، تسهیلاتی را به صورت وام (تحصیلی، مسکن، ازدواج، ضروری، خوابگاه، بیمه خدمات درمانی) و ودیعه مسکن به دانشجویان دوره روزانه و وام ضروری به دانشجویان دوره شبانه ارائه می نماید. دانشجویان متقاضی دریافت وام با مراجعه بهمدیریتامور دانشجویی دانشگاه و تکمیل فرم های مربوطه می توانند از تسهیلات در نظر گرفته شده صندوق رفاه دانشجویان در طول سنوات تحصیل بهره مند شوند. گفتنی است بر اساس مصوبه های موجود تسهیلات ویژه ای نیز برای دانشجویان ممتاز در نظر گرفته شده است.

اولین شهرک بانکداری الکترونیک با مشارکت بانک تجارت دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی شده است.  از مزایای این طرح در اختیار قرار دادن کارت جوان به دانشجویان ورودی جدید به منظور حذف استفاده از پول کاغذی با در اختیار داشتن کیف پولاکترونیکمی باشد.

رستورانها و بوفه های دانشگاه با در اختیار گذاشتن غذای گرم و سرد به قیمت مناسب در طول روز خدمات تغذیه ای را به دانشجویان ارائه می دهند هم چنین یک وعده غذاخوری خوابگاهها توزیع می گردد.
سرویس ایاب و ذهاب برای انتقال دانشجویان از سطح شهر و بالعکس با مسیرهای منتهی به میادین اصلی شهر و شهرهای اقماری اطراف تهران، از شروع سال تحصیلی تا پایان هر ترم فعال می باشد. اداره بهداشت و درمان و مشاوره دانشجویان با بخش های عمومی و تخصصی پزشکی امکان استفاده دانشجویان از این بخش ها را فراهم نموده است. شایان ذکر است با توجه به قراردادهای تنظیم شده، در صورت نیاز به بستری دانشجویان و درمانهای تکمیلی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امکانات بیمارستانی خود را در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می دهد .

مراجع:

سایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  http://www.sbmu.ac.ir

مرجع فارسی ویکیپدیاwww.fa.wikipedia.org

دانشنامه رشد   http://daneshnameh.roshd.ir