کلاسند مدیریت چهارشنبه 1 آذر 1396 11:33 ق.ظ نظرات ()

این گفت‌وگو در جشن نخبگان کنکور 1396 توسط کاظم قلم‌چی با حسین بصیر انجام شد. در این گفت‌وگو می‌توانید درس‌هایی را از پیوستگی یاد بگیرید.


متن گفتگو در ادامه مطلب:


- در چند آزمون‌ برنامه‌ای شرکت کردی؟

من دو سال عضو کانون بودم و در 43 آزمون شرکت کردم.

- برنامه‌ی اصلی مطالعاتی شما در هفته چه بود؟

برنامه‌ی اصلی من بیش‌تر بر اساس برنامه‌ی راهبردی بود. ابتدای هفته‌ برنامه‌ی کلی‌ می‌نوشتم و هر روز جزئیات آن را مشخص می‌کردم. هفته‌ی اول بیش‌تر عمومی و هفته‌ی دوم بیش‌تر اختصاصی می‌خواندم. چهارشنبه و پنج‌شنبه‌ی قبل از آزمون از دی‌وی‌دی‌های کتاب‌های آبی استفاده می‌کردم و آزمون‌های سال‌های گذشته‌ی کانون را تمرین می‌کردم. این دی‌وی‌دی‌ها ابزار خوبی برای آزمون دادن هستند.

- چگونه برنامه‌ی مدرسه و برنامه‌ی کانون را با هم تلفیق می‌کردی؟

برنامه‌ی مدرسه اغلب از کانون عقب‌تر بود. من همیشه با برنامه‌ی راهبردی پیش می‌رفتم و در مواردی که هنوز تدریس نشده بود کتاب درسی را می‌خواندم و آن مباحث را با تست زدن از کتاب آبی تمرین می‌کردم.

- تست‌های تألیفی کار می‌کردی یا از همان اول به سراغ سؤالات کنکورهای سال‌های گذشته می‌رفتی؟

من فقط تست‌های کنکورهای سراسری را کار می‌کردم. برخی از دانش‌آموزان تست تألیفی کار می‌کنند در حالی که ممکن است یک سؤال هم از آن‌ها در کنکور نیاید.

حسین بصیر

محمد استادمحمدی، رتبه‌ی 1 ریاضی کشور در سال 91 در حال تقدیر از حسین بصیر در جشن نخبگان کنکور 1396


- اگر در آزمونی افت تراز داشتی نگران شرکت در آزمون بعدی نبودی؟

در هیچ آزمونی به دلیل نگرانی از افت تراز غیبت نکردم. فقط در یک آزمون غیبت کردم و چاره‌ای جز غیبت نداشتم. این آزمون در ایام محرم برگزار می‌شد. به کنار جاده آمدم و منتظر ماشین شدم اما هیچ ماشینی پیدا نکردم که مرا به حوزه‌ی آزمون برساند. مجبور شدم فردای آن روز سؤالات را بگیرم و جواب بدهم. در آزمون‌هایی که افت تراز داشتم ناامید نمی‌شدم و سعی می‌کردم اشکالاتم را رفع کنم. اگر هم رتبه‌ام خوب می‌شد سعی می‌کردم وضعیتم را حفظ کنم.

- یک‌برنامه‌ای بودی یا چندبرنامه‌ای؟

من یک‌برنامه‌ای بودم و در هیچ آزمون دیگری غیر از کانون شرکت نکردم. قبل از این‌که به کانون بیایم مطالعات پراکنده داشتم ولی برنامه‌ی راهبردی به مطالعه‌ام نظم داد.

- تا چه حد 8 پروژه‌ی آزمون را می‌شناختی؟

قبل از شروع آزمون‌ها یک بار برنامه‌ی راهبردی را بررسی می‌کردم تا دیدگاه کلی از تعداد مرورها و پروژه‌ها و اهداف آن‌ها داشته باشم. این موضوع به من آرامش می‌داد. بهترین ویژگی برنامه‌ی راهبردی بودجه‌بندی منطقی و مرورهای آن‌ است.

حسین بصیر

حسین بصیر در کنار مادرش


- چه‌قدر از واکنش اطرافیان خود تأثیر می‌گرفتی؟

در اطراف من دانش‌آموز درس‌خوان نبود؛ اما من از دیگران تأثیر منفی نمی‌گرفتم و فقط به هدفم فکر می‌کردم. پشتیبان ویژه‌ام، کاظم مرادی، رتبه‌ی 9 ریاضی سال 95، بود و شرایط مرا داشت و خودش هم روستایی بود. من راحت‌تر با او حرف می‌زدم. ایشان هم راهنمایی و مشاوره‌ی خوبی به من داد.

- مهم‌ترین چیزی که در کانون یاد گرفتی چیست؟

مهم‌ترین ویژگی آزمون‌ها برنامه‌ریزی آن است. من یاد گرفتم که هر مبحث را در جای خود و به‌موقع بخوانم؛ نه زودتر نه دیرتر.

- غیر از درس خواندن چه کارهای دیگری انجام می‌دادی؟

من تا سوم دبیرستان تابستان‌ها کار کشاورزی و دامداری می‌کردم. بعد از کنکور هم در یک مغازه‌ی تعویض روغن ماشین کار کردم.

- هدفت برای آینده چیست؟

من به ابداع و نوآوری علاقه دارم و رشته‌ی مکانیک گرایش ساخت و تولید را ادامه خواهم داد.

حسین بصیر