کلاسند مدیریت سه شنبه 21 آذر 1396 12:42 ق.ظ نظرات ()

در سال 1396، تعداد 518 هزار و 149 داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی در جلسه آزمون سراسری حضور داشتند و به چهار درس عمومی و پنج درس اختصاصی پاسخ دادند.  در جدول های  زیر، آمار پاسخگویی کل داوطلبان گروه آزمایشی  علوم تجربی خدمتتان ارایه می‌شود.


هیچ درسی را رها نکنید

آیا می‌دانید که اگر یک داوطلب گروه آزمایشی  علوم تجربی در سال گذشته، فقط به یک سؤال زیست‌شناسی پاسخ صحیح می‌داد، و البته به هیچ یک از سؤال‌های این درس نیز پاسخ غلط نمی‌داد، از 138 هزار و 211 داوطلب (67/26 درصد داوطلبان) درصد بهتری در این درس کسب می‌کرد؟ گاه از داوطلبان می‌شنویم که سؤال‌های این یا آن درس در آزمون سراسری دشوار بود و آنها نتوانستند به این گونه سؤالات پاسخگو باشند/ بدون شک، در یک آزمون ملی مهم، باید تعدادی از سؤال‌ها دشوار باشد تا بتواند به درستی سطح علمی داوطلبان را بسنجد؛ اما آیا تمامی سؤال‌های یک درس دشوار هستند یا تعدادی از داوطلبان برخی از درس‌ها را رها می‌کنند و در سر آزمون هم بدون دانش لازم، به سؤال‌های همان درس پاسخ می‌دهند؟ آیا نمی‌شود از 50 سؤال زیست‌شناسی حداقل به 4 یا 5 سؤال پاسخ صحیح داد؟

پس از همین امروز با برنامه‌ریزی صحیح، برای همۀ درس‌ها وقت بگذارید و مطمین باشید که می‌توانید به حداقلی از سؤال‌های هر درس پاسخ صحیح بدهید و در آزمون سراسری نیز نتیجه بهتری کسب کنید.

اهمیت این امر زمانی مشخص می‌شود که بدانیم برای موفقیت در آزمون سراسری، باید به همه دروس توجه داشت و نمی‌توان چند درس را مطالعه کرد و یک یا دو درس را رها نمود.


ذکر این نکته نیز مهم است که میانگین ذکر شده در هر سال، یکسان نیست؛ برای مثال، در سال 92، هیچ یک از داوطلبان، در درس‌های زیست‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی، به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح نداده‌اند، اما در سال 93، دو پذیرفته شده در زیست‌شناسی و پنج نفر در زبان و ادبیات فارسی به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده‌اند. همچنین در سال 94، دو نفر در درس زبان و ادبیات فارسی به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده‌اند و هیچ داوطلبی به 90 درصد سؤال‌های زیست‌شناسی نیز پاسخ صحیح نداده است. در سال 95، 9 داوطلب در درس ادبیات به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده‌اند و هیچ یک از داوطلبان به 100 درصد سؤال‌های زیست‌شناسی پاسخ صحیح نداده‌اند، و در نهایت در سال 96، 47 داوطلب در درس زبان و ادبیات فارسی و یک داوطلب در درس زیست‌شناسی به 100درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح داده‌اند/ همچنین در سال 94، یک داوطلب به 100 درصد سؤال‌های زمین‌شناسی پاسخ صحیح داده است؛ در حالی که طیّ سال‌های 92 و 93 و 95 و 96 هیچ یک از داوطلبان به 100 درصد سؤال‌های زمین‌شناسی پاسخ صحیح ندادند؛


 در ضمن تاثیر مثبت سوابق تحصیلی یک داوطلب نیز احتساب می‌شود (25 درصد تاثیر مثبت سوابق تحصیلی داوطلب در آزمون کتبی نهایی سال سوم متوسطه و 5 درصد تاثیر مثبت آزمون کتبی نهایی پیش‌دانشگاهی محاسبه می‌شود )؛ یعنی، امکان دارد که داوطلبی در آزمون سراسری درصدهای مطلوبی کسب نکرده باشد، اما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد و سوابق تحصیلی مثبت، در پذیرش نهایی او مؤثر واقع شود.


در نهایت اینکه نباید تصور کرد یک داوطلب با به دست آوردن نمره‌های منفی یا بسیار پایین در درس‌های مختلف، می‌تواند در رشته‌های با آزمون یا روزانه پذیرفته شود. اگر داوطلبانی را می‌شناسید که حتی در رشته‌های روزانه با نمره منفی پذیرفته شده‌اند، دلیلش آن است که این افراد به احتمال قوی در سایر درس‌ها نمره خوبی کسب کرده‌اند؛ برای مثال، امکان دارد که داوطلبی در درس ریاضی نمره منفی گرفته باشد، اما در درس زیست‌شناسی، شیمی و دروس عمومی، درصد بالایی به دست آورده باشد؛ ضمن اینکه داوطلبانی که در آزمون سراسری نمره منفی می‌آورند، در رشته محل‌هایی که مطلوب اکثر داوطلبان هستند، پذیرفته نخواهند شد.


درصد ها در ادامه مطلب